Latest Results

PTC Results 2013/14

ITU Junior Elite Championships Davonport Tasmania 2 March 2014

Cameron Roberts – 2nd 16-19 age group

Daudi Somi – 2nd 20-24 age group

Jack Bigmore – 8th 20-24 age group

Dan Edge – 3rd 30-34 age group

Kym Ireland – 5th 25-29 age group

 

ACT Sprint Championships 2 March 2014

Nuru Somi – 1st Outright

Jordie Welch – 2nd

Conor Sproule – 3rd

Corey Benham – 4th

Liam Sproule – 6th

Harry – 8th

Ryan Hudon – 5th 16-17 age group

Matt Bleakley – 3rd 40-44 age group

Grace Hoitink – 1st Outright

Hannah McClusky – 3rd

Freya Nesbit – 6th

Haylee Norris – 11th

 

ITU Junior Elite Championships Brighton Melbourne 23 Feb 2014

Grace Hoitink – 7th Junior female

Jordie Welch – 12th Junior Male

 

Elite Energy Huski Long Course Melbourne 23 Feb 2014

Enticer

Ellie Hoitink – 1st 12-13 age group

Mitch Benham – 8th 12-13 age group

Mitch Hudson – 1st U19 male

Sprint

Corey Benham – 1st 14-15 age group

Ashley Bleakley – 2nd 14-15 age group

Liam Burton – 1st 16-17 age group

Ryan Hudson – 8th 16-17 age group

Hannah McClusky – 2nd 16-17 age group

Freya Nesbitt – 3rd 16-17 age group

Haylee Norris –  5th 16-17 age group

 

ACT Aquathon Championships 20 Feb 2014

Nuru Somi – 1st Outright male

Daudi Somi – 2nd male

Robbie Skillman – 3rd male

Jack Bigmore – 4th male

Al McClusky – 6th male

Ellie Hoitink – 1st female short distance

Kobi Kiraly – 2nd female

 

Australian Sprint Championships Elwood Melbourne 16 Feb 2014

Jonathon Goerlach & Jack Bigmore – 1st World Para Tri Event

Grace Hoitink – 2nd U19 Girls

Ashley Bleakley – 4th U19 Girls

Haylee Norris – 10th U19 Girls

Cameron Roberts – 3rd U19 Boys

Liam Burton – 5th U19 Boys

Jordie Welch – 6th U19 Boys

Daudi Somi – 1st 20-24 Men

Kym Ireland – 5th 25-29 Women

 

ITU Olympic Distance, Kinloch – New Zealand  2 Feb 2014

Nuru Somi – 11th

Adam Rudgley – 12th

 

Elite Energy Sprint Distance Orange 2 Feb 2014

Grace Hoitink – 1st U19, 2nd Outright

Ellie Hoitink – 1st Outright Enticer 1st U14

Jonathon Goerlach & Jack Bigmore – 5th Outright

 

ACT Olympic Distance Championships 19 Jan 2014

Nuru Somi – 1st Outright

Adam Rudgley – 2nd Outright

Robbie Skillman – 5th

Daudi Somi – 6th

Cam Roberts – 8th outright, 2nd U19

Kim Ireland – 1st U29 Female

Ryan Hudson – 3rd U19

Emma Bleakley – 2nd U19 Female

 

Kurnell Sprint Series 19th Jan 2014

Cameron Morrissey – 1st 30-34 Age Group/3rd Outright

 

Wanaka Half Ironman NZ 18 Jan 2014

Dan Edge – 3rd Outright

 

Para Triathlon Australia/Oceania Championships Penrith  12 Jan 2014

Jonothan Goerlach and Daudi Somi – 1st

 

SCODY Australian Junior Triathlon Series 11 Jan 2014

Ellie Hoitink – 1st ITU Youth Females

 

Kurnell – NSW Sprint Series – 17th November

Cameron Roberts – 2nd  14-19  age group

Jordie Welch – 3rd  14-19  age group

Corey Benham – 4th 14-19  age group

Ryan Hudson – 6th 14-19  age group

Cam Morrissey- 1st  30-34 age group

Kym Ireland – 3rd 20-24 age group

Ashley Bleakley – 4th 14- 19 age group

Abby Tozer – 5th 14-19 age group

 

FORSTER SPRINT – 24 November

Draft Legal Pro Race – Men

Adam Rugley 3rd

Jordie Welch 5th

Daudi Somi 8th

Cameron Roberts 10th

Draft Legal Pro Race – Women

Ashley Bleakley 9th

Age Groups

Emma Bleakley – 2nd

Enticer

Ellie Hoitink – 1st

Kobi Kiraly – 3rd

 

Huskisson – 10th November

Age Groups

Emma Bleakley – 4th  u19

Enticer

Ellie Hoitink 1st 12-13 age group 1st outright

Kobi  Kiraly 5th 14-15 age group 9th outright

Draft Legal Pro Race – Women

Ashley Bleakley – 8th

Haylee  Norris – 10th

Draft Legal Pro Race – Men

Nuru Somi – 1st

Daudi – 5th

 

Australian Long Course Championship South Australia

Dan Edge – 1st  30-34 age group

 

Mandurah 70.3

Rowena Sinclair-Smith – 5th 40-44 age group

 

YARRAWONGA  (Victorian Olympic Distance)

Elite Field

Nuru Somi – 4th Outright

Adam Rudgley – 5th

Robbie Skillman – 11th

 

Age Groups

Cameron Roberts – 1st 15 – 19 age group

Daudi Somi -1st 20-24 age group

Kym Ireland – 5th 25 – 29 age group

 

Sutherland Super Sprint

Ellie Hoitink – 2nd ITU Youth

Jordie Welch – 3rd ITU Junior

 

Moreton Bay Olympic Distance 

Daudi Somi – 4th  20-24 age group

Rowena Sinclair-Smith – 1st  40-44 age group

 

World Age Group Championships – London 2013

Rob Skillman – 5th World Championships 25-29 age group – No.1 Australian

1st NSW Duathlon Champion 2013

Jack Bigmore – 6th World Championship 20-24 age group – No.1 Australian

3rd NSW Duathlon Champion 2013

Cameron Roberts – 8th World Championship 16-19 age group (Sprint)

 

 

Results 2012/13

Grant Melzer

World Champion 16–19 year age group, 2012

Australian Olympic Distance Champion 16–19 year age group 2012

Recipient of the Rachel Baker Memorial Award for

Outstanding Achievement in Triathlon

Bridget Reilly,

Top 10 World Championships 16–19 year age group, 2012–13

Michael Milton

Australian Champion Tri 2 Category,

2013 National Paratriathlon Championships

Jonathan Goerlach

Australian Champion Tri 6 Category,

2013 National Paratriathlon Championships

Rob Skillman

Australian Olympic Distance Champion 25–29 year age group

Australian Sprint Distance Champion 25–29 year age group

Shane Farrant

Australian Sprint Distance Champion 20–24 year age group  

2nd place, ITU Premium Cup, Sanshui, China

Ayla Rudgley

3rd place, Australian Youth Triathlon Championships 2013

Corey Benham

10th in the ITU Youth Series 2012–13

2nd place 13-15 years Teams Relay, Australian Youth Triathlon Championships 2013

Ashley Bleakley

4th in the ITU Youth Series 2012–13

2nd place 13-15 years Teams Relay, Australian Youth Triathlon Championships 2013

Ellie Hoitink

10th in the ITU Youth Series 2012–13

2nd place 13-15 years Teams Relay, Australian Youth Triathlon Championships 2013